Ağırlık Kemeri Sakatlıklardan Korur Mu?

Spor salonlarının en büyük gizemlerinden birini, Premier Health&Rehab Solutions rehabilitasyon merkezi ve CrossFit Steele Creek’in sahibi Doktor Brian Strump’a sorduk.

“Bu çok daha sık sorulmasını istediğim bir soru. Genelde birine neden kemer taktığını sorduğumda “sırtımı korumak için,” tarzında belirsiz bir cevap alırım. Öncelikle sırtınızı koruyacak sihirli bir kemer olmadığının altını çizeyim. Aslında bana göre ağırlık kemeri kaldırıştan önce duruşunuzun doğru olup olmadığını gösteren bir geri bildirim mekanizmasıdır.

Gelin ağırlık kemerinin (halter kemeri) nasıl bir fayda vaat ettiğini beraber inceleyelim. Squat gibi hareketlerde, bel omurunu korumak için sırtınıza binen yüke vücudunuzun direnç göstermesi gerekmektedir ve bu görev merkez bölgenizi bir kemer gibi saran karın kaslarınızdadır. Ağırlık kaldırmadan önce derin bir nefes alır, göğüs ve karın boşluğunuzdaki basıncı artırırsınız. Karın kaslarınız oluşan bu basınca karşı bir direnç sergileyerek bel omurlarını sabitler. Ağırlık kemerinin devreye girdiği yer burasıdır; karın kaslarınızın karşısında bir duvar örerek basıncı sabitlemesinde yardımcı olur. En azından olmayı vaat ederler.

Bence kemerlerin en faydalı olduğu yer hareketi doğru yapıp yapmadığınızı göstermesidir. Nefesinizi alıp tekrara başladığınızda, ağırlık kemeri karnınızın çevresinde baskı oluşturur. İşte hareket müddetince almak isteyeceğiniz geri bildirim budur. Bu konumda kaslarınızın işini yaptığına emin olabilirsiniz. Diğer taraftan nefesinizi ayarlamayı unuttuğunuzda basınç artışı hissetmez ve böylece doğru konumda olmadığınızı anlarsınız.

Ağırlık kemerini kullanmanın da doğru ya da yanlış yolları vardır. Kemer gergin olmalı ama göğüs ve karın boşluğunuzu hava ile doldurmanızı engelleyecek kadar sıkı olmamalı. Ayrıca sürekli kemer kullanmanız da iyi olmaz. Azaminin altındaki ağırlıklarda (tek tekrar maksimumun yüzde 80’inin altında olanlar) kendinizi kemersiz ağırlık kaldırmaya alıştırmanız daha faydalı olur. Bundan daha fazla ağırlıklarda kemer faydalı olabilir.”

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir