Arjinin; Yüksek Performans İçin En İyi Takviye

Kullandığınız ilk antrenmandan itibaren faydasını hissedebileceğiniz az sayıda takviye vardır ve arjinin onlardan bir tanesidir.

Peki arjinin nedir? Arjinin (arginine) vücudumuzun üretemediği bir amino asittir. Performans artışı için özellikle antrenman öncesinde kullanılır. Bu yüzden tüm pre-workout ürünlerinde mevcuttur. Arjinin amino asidi, nitrik oksidin temel maddesidir. Vücudunuz arjinini nitrik okside çevirir.

Nitrik oksit, bir nitrojen atomu ile bir oksijen atomunun birbirine bağlandığı basit bir moleküldür ama basit yapısının aksine karışık ve hatta hayati görevler üstlenir. Hayati derken abartmıyoruz. 1992 yılında “The American Association for the Advancement of Science” kurumu tarafından boşuna “Yılın Molekülü” ilan edilmedi (Evet böyle bir kurum ve ödül gerçekten var 🙂 ) Nitrik oksit kan basıncını düzenleyen bu sayede erektil disfonksiyonu tedavisinde kullanılan ve beyin fonksiyonlarını artıran bir amino asittir.

Peki düzenli olarak spora gidenlere faydası nedir? Vücudunuz arjinini hemen nitrik oksite çevirir. Nitrik oksit, kan dolaşımını artırır. Hücrelerinize daha fazla oksijen ve besin (protein, karbonhidrat vs) taşınır. Daha ilk antrenmanda gözle görülür bir performans artışı yaşarsınız. Kas hücreleriniz daha çok besin aldığı için, antrenmandan sonra protein sentezi daha verimli geçer. Nitrik oksidin aynı zamanda büyüme hormononu tetiklediği de araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Uzmanlar, en iyi sonuçlar için antrenmandan 30-60 dakika önce 3-5 gram arjinin alınmasını tavsiye ediyor. Arjinini yanınızda pratik bir şekilde taşımak istiyorsanız Bigjoy dünyada ilk defa arjinini tekli paket altında sunuyor.

Arjinini doğal olarak almak isteyenler için belirtelim arjinin amino asidi karpuzda da bulunuyor. USDA bilim insanları, 3 hafta boyunca düzenli olarak 200 gr karpuz yiyen kişilerin kanındaki arjinin seviyesinin %22 oranında artığını gördü. Karpuza doğal Viagra denmesinin sebebi boşuna değil yani. Tabi karpuzdaki oranlar, takviye ile alabileceğinize kıyasla son derece düşük.

Kapanışı standart hatırlatmamız ile yapalım. Hangi supplement olursa olsun, sonuca ancak doğru antrenman ve beslenme programı ile bilinçli şekilde kullanırsanız ulaşırsınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir