Daha İri Bir Üst Göğüs

Üst göğüs geliştirilmesi zor bir bölgedir. Incline bench press en çok yapılan üst göğüs egzersizi olduğu halde araştırmalar sanıldığı kadar etkili olmadığını ortaya koymuştur. Avustralyalı bilim insanları, incline bench press yapmanın üst göğüsteki kas aktivitesini düz sehpada geleneksel bench press’ten sadece yüzde 5 daha fazla artırdığını tespit etmişlerdir.

Yine benzer bir araştırmada, Kanadalı araştırmacılar omuz hizasından daha geniş tutuşla reverse-grip bench press yaptıklarında üst göğüsteki kas aktivitesinin, üstten tutuşla normal bench press yaptıkları zamana kıyasla yüzde 30 arttığını bildirmişlerdir.

Biz de bu verilerden yola çıkarak size yeni bir öneri hazırladık. Hem incline bench press hem de reverse-grip bench press üst göğüsteki kas aktivitesini artırdığı için onları birleştirin.

ters2

Reverse-grip incline bench press yapmak için sırt üstü bir incline bench’e uzanın ve barı alttan tutuşla omuz hizasından daha geniş bir şekilde kavrayın. Bir partner barı yerinden çıkarmanıza yardımcı olsun, barı yavaşça göğsünüze doğru indirin, ardından bar üst noktada tam üst göğsünüzün üzerinde olacak şekilde kaldırın.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir