Eldiven mi Tebeşir Tozu mu? Hangisini Daha İyi?

Kusursuz yapılan bir WOD’u berbat edecek bir şey varsa o da aşırı terlemedir. Elbette hiçbir crossfitçi terden sırılsıklam olmuş bir tişörtten şikâyet etmez ama terli eller büyük tehlike yaratabilir. Eğer bir kettlebell swing’in tam ortasındaysanız bu sefer de önünüzdeki kişi ciddi tehlikede olabilir. Yok, eğer overhead press yapıyorsanız belki de sağlam bir miğfer giymeniz yerinde olacaktır.

Hem ellerin terlemesini hem de tahriş olmasını önlemek için sporcular egzersiz sırasında eldiven veya tebeşir tozu kullanır. Ama hangisinin daha iyi olduğu biraz tartışmalı olduğundan bu iki yaygın metot hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz bilgiler sunmaya karar verdik.

Eldiven
Eldiven takmanın asıl mahzuru tutuş kuvvetini azaltmasıdır ve bunun nedeni de eldiven yüzünden tuttuğunuz barın çapını genişlemesidir. Bar ne kadar kalınsa tutması da o kadar zordur. Bunu kadın barından (çapı 24 milimetre) erkek barına (çapı 28 milimetre) geçiş yapan herhangi bir kadına sorabilirsiniz. 4 milimetre bile büyük fark yaratabilir. Bundan en çok zararı da deadlift, pull-up, clean-sneatch ve row gibi çekme hareketleri görür.

Ayrıca eldivenler tekniği de zora sokabilir. Barın artan kalınlığı yüzünden pressing hareketlerinde onu ön kol ve bilekle aynı düzlemde tutmakta zorlanabilirsiniz. Bilekleriniz yeni kalınlığa uyum sağlamaya çalışırken açılmaya meyillidirler; parmaklarınız barla birlikte geriye kıvrılıp ağrıya ve eklemler üzerinde artan baskıya neden olur.

Ayrıca müsabakalarda eldivene izin verilmez ve onları takmak egzama gibi bazı hastalıkların daha da kötüye gitmesine neden olabilir (parmaklarda ya da avuç içinde kaşıntı ya da su toplanması).

Tebeşir tozu
Tebeşir tozu (magnezyum karbonat) tutuşun önemli olduğu tüm sporlarda kullanılır; ağırlık kaldırma, jimnastik ve kaya tırmanışı bunlara örnek olarak gösterilebilir. Tebeşir tozunun eldivenden çok büyük bir avantajı vardır: Nemi emer, deriyle bar ya da ağırlık arasında ter birikmesine mani olur ve tutuş çapını artırmaz. Kısacası ellerinizi tebeşir tozuyla ovalayarak daha iyi bir tutuş elde edebilirsiniz.

Fakat tebeşir tozu bir sıyrığın enfeksiyon kapmasına engel olamayacağından kullanmadan önce açık yaraları kapatmaya dikkat edin. Ayrıca eğer tebeşir tozuna alerjiniz varsa ya da sık sık kullanmak zorunda kalıyorsanız elinizde kuruyan ve normal tebeşir tozuyla aynı işi yapan “sıvı tebeşir” kullanabilirsiniz. Türkiye’de henüz satışa sunulmasa da yurt dışında farklı markalardan sıvı tebeşir bulabilirsiniz. Avantajı, tebeşir gibi havada toz bulutu oluşturmuyor, tişörtünüze, yüzünüze, gözünüze bulaşmıyor. Elinize sıktıktan sonra krem gibi yayıyor ve kuruması için birkaç saniye bekliyorsunuz. Eğer yurt dışında bir box’a giderseniz, duvara monte edilmiş şekilde (antibakteriyel dispenser’ler gibi) görebilirsiniz.

likid

Meraklıları için sitesi: www.handarmorchalk.com/products

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir