En Meşhur CrossFit Hareketi: Thruster

Thruster, hiç kuşkusuz CrossFit antrenman programlarının en çok sevilen(!) hareketidir. Aslında sıklıkla yapılan iki hareketin birleşiminden oluşur; front squat ve push press. Ancak ortaya çıkan hareket bu ikisinin birleşiminden çok daha yıkıcıdır. Thruster’da daha az acı çekmek için tekniğinizi düzeltmeniz gerekir.

thruster1

1. Barı omuzlarınızda tutun. Dirsekleriniz tam ileriyi göstersin ki bar omuzlarınızın (ya da kürek kemiğinizin) üzerinde dursun. Bu şekilde yük kollarınıza değil bacaklarınıza biner.

2. Dirseklerinizin açısını bozmadan front squat yapın. Kalçanızın hizası, dizlerinizin altına inmeli. Squat yaparken topuklarınız yerden kesilmemeli.

Squat aşamasında dirseklerinizin duruşu çok önemlidir. Push press aşamasına geçtiğinizde barı sağlam tutmanız gerekeceğinden, squat yaparken barın geriye parmaklarınıza doğru kaymasına izin vermeyin. Bu yüzden dirseklerinizi çok yukarıda tutmayın. Ancak olması gerektiğinden aşağıda tutarsanız bu sefer barın yükü ön kolunuza binecek ve bilekleriniz olması gerektiğinden fazla esneyecektir. Emin olun bir kaç tekrardan sonra en rahat ettiğiniz pozisyonu bulacaksınız.

thruster2

3. Squat yaparak yukarı kalkarken, en aşağıdaki pozisyondan itibaren hızlanmaya çalışmayın. Kalçanız dizlerinizin yukarısına geçmesini bekleyin, sonra hızlanın ve push press’e geçin. Kollarınız dümdüz olacak şekilde barı başınızın üzerine kaldırın. Bu noktada, yandan bakıldığında kollarınız kulaklarınızın gerisinde durmalı.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir