Hangi Barfiks Daha Faydalı?

Hangi antrenöre sorarsanız sorun barfiksin çekmek önemlidir! Fakat hangi çeşidini yapacağız? İşte tartışma da burada başlıyor. Bazıları sırt kasları ve kolları çalıştırmak için sadece strict (aşağıda durarak) pullup yapmanız gerektiğine inanır. Pek çok box’da ise kipping pullup yapanları görebilirsiniz – kasları izole etmek için değil de az zamanda daha çok iş yaparak pullup’ı bir kondisyon aletine çevirmek için. Tartışmanın manası yok, her tekniğin ayrı bir yeri vardır. Her işe uygun ayrı bir araç bulunur. Bu nedenle ikisini de kullanın ve daha yoğun olan bir üçüncüsünü ekleyin: Vücudu elliptik olarak hareket ettirip tekrarları çok hızlı yapabilmenize imkân veren butterfly pullup.

Gelin nasıl yapılır bakalım: 1) Barı geniş tutuşla kavrayın. 2) Vücudunuzu bir yay çizerek geriye ve yukarıya çekin. Eğer sadece yukarı çekerseniz, strict pullup yapmış olursunuz.

barfiks1

3) Sırt kaslarınız ve kollarla kendinizi yukarı çekerken bacaklarınızı da sertçe yere doğru savurun. Kalça kaslarını da kasarak devreye sokun. 4) Çeneniz barın üzerinde olacak şekilde bitirin. Aşağı indiğinizde hemen bacaklarınızı öne savurarak sonraki tekrara başlayın.

barfiks2

Butterfly Pullup’ı kullanacağınız bir CrossFit antrenman programı mı arıyorsunuz? O zaman buyrun size bir Metabolic Conditioning WOD verelim. Yapılışı son derece basit; beş raundu tamamlayın. Dinlenme sürelerini olabildiğince kısa tutun ve gelişmeyi anlayabilmek için sürenizi kaydedin.

Barbell Clean: 5 tekrar
Burpee: 10 tekrar
Butterfly pullup: 15 tekrar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir