İdeal Ara Öğün: Fıstık Ezmesi

Eğer yiyeceklerinizi sadece kalorisine bakarak seçiyorsanız, fıstık ezmesi büyük ihtimalle sizin için sonsuza kadar “kaçamak yemekler” listesinde yer alacaktır. Oysa ki içerdiği protein, lif ve sağlıklı yağlar ile hedefiniz ister kas kazanmak olsun ister yağ oranınızı düşürmek, en büyük yardımcınız olabilir.

Fıstık ezmesi bu yüzden spor yapan kişilerin vazgeçilmezidir. O kadar ki Amerika’da her sene Büyük Kanyon’un tamamına sürülecek kadar fıstık ezmesi tüketilir. yeri gelmişken “Kim Milyoner Olmak İster?  yarışmasında çıkabilecek enteresan bir bilgi de verelim; fıstık huşgiller familyasına (fındık, badem vs.) değil baklagiller familyasına aittir.

İşte fıstık ezmesini beslenme programınıza dahil etmek için 4 sebep:

Protein içeriği
Spor tutkunlarının fıstık ezmesini sevmek için çok geçerli bir sebebi vardır; protein içeriği. 1 kaşık fıstık ezmesi (20 gram) yaklaşık 4-5 gram protein içerir. Protein oranı %20-25’dir.

Bu oran size yetmedi mi? O zaman size whey proteini ilave edilerek protein miktarı artırılan BIGJOY fıstık ezmesini önerelim. %36 protein içeren bu ürün, 1 kaşıkta 8 gram protein içeriyor.

Sağlıklı yağlar
Harvard Medical School’un yaptığı araştırmaya göre, fıstık ezmesinde doymuş-doymamış yağ oranı zeytin yağı ile aynıdır. Doymamış yağ içeriği kalp damar hastalıkları yaşama ihtimalinizi azaltır ve zararlı kolesterolü azaltır.

Tok tutar
Pek çok kişinin güne fıstık ezmeli sandviç ile başlamasının bir sebebi var elbette: yüksek protein içeriğinden dolayı tokluk hissini daha uzun süre yaşamanızı sağlar.

Zengin besin değerleri
Fıstık ezmesi tam bir vitamin mineral deposudur. 1 kaşık fıstık ezmesinde 200 mg magnezyum (kas gelişimini destekler), 0.17mg B6 (bağışıklık sistemini güçlendirir), 3mg E vitamini (antioksidan özelliği taşır) içerir.

Bigjoy fıstık ezmesinin farkı nedir?
Tavsiye etmemizin 2 sebep var; whey proteini ilave edildiği için protein oranı çok daha yüksektir. 100 gramda 36 gram protein içerir. Ayrıca şeker ilavesi içermez. Arjantin fıstığından elde edildiği için son derece lezzetli bir tadı var. Ürünün detaylarına buradan bakabilirsiniz.

fistik ezmesi4

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir