Kreatin Su Tutar Mı?

Kreatin daha uzun süreli, daha şiddetli antrenman yapmanızı sağlayan bir takviyedir. Bu yüzdendir ki tüm dünyada whey proteininden sonra en çok kullanılan üründür. Ancak ülkemizde kreatinin su tutması ile meşhur olduğu için pek çok kişi kreatin kullanmaktan çekinir. Bu bilginin doğru olup olmadığını ve kreatin hakkında daha pek çok şeyi Bigjoy atletlerinden Mert Önen’e sorduk.

“Kas kütlesini, gücünü artırmak isteyen herkes kullanabilir. Araştırmalar kreatin takviyesinin tek tekrarda kaldırdığınız maksimum ağırlıkları artırdığı ve antrenman boyunca performansınızı yükselttiği kanıtlanmıştır. Ayrıca aerobik kapasitenin de artmasını sağlar. Örneğin kreatin takviyesi alan futbolcuların sprint sürelerinde kısalma görülmüştür.

Peki kreatin nasıl kullanılmalı? Bu konuda çok farklı görüşler var. Bazıları yükleme yapılmasını söylüyor, bazıları buna gerek duymuyor. Ben hem kendimde, hem de üyelerimde yükleme yapmanın yararlı olduğunu gördüm. Yükleme için bir hafta boyunca kilogram başına 0.3 gram alabilirsiniz. Yani 80 kilogram biri günde 24 gram kullanabilir.

Yükleme sonrasındaki dönem kilogram başına 0.05 gram kullanabilirsiniz. Yani 80 kilogram biri günde 4 gram alabilir.

Kreatin hakkında en çok bilinen yanlışlardan biri kreatinin sus tutmasıdır. Tüm vücudunuz gibi adalelerinizin de sudan oluştuğunu unutmayın. Gelişmek, büyümek, hacim kazanmak için suya ihtiyaç duyarsınız. Mesela size şunu söyleyeyim, gelişmek için karbonhidrata ihtiyacımız olduğunu herkes bilir. Ama karbonhidrat tüketirken pek az kimse karbonhidratın sus tuttuğunu düşünür. Oysa ki 1 gram karbonhidrat, adele içerisinde 2.7 gram kadar su tutar. Burada önemli olan suyun nerede tutulduğudur. Sizin kaslardaki değil, deri altında biriken sudan korkmanız gerekir. Hatlarınızı kapatan deri altında biriken sudur. Mesela fazla sodyum tüketimi vücudunuzda deri altında su tutumuna yol açacak ve hatlarınızın flu hale gelmesine sebep olacaktır.

Kreatin, tıpkı karbonhidrat gibi kas hücrelerinin büyümesi için gerekli olan suyu hücrelerde biriktirecektir. Bu su definasyona engel olmaz.”