Patlayıcı Kuvvetinizi Artırın

Facebook üzerinden gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz.

S: Önceki yazılarınızda patlayıcı kuvveti artırmak ve üst vücudumu güçlendirmek için plyo pushup yapmamızı tavsiye ettiğinizi okudum. Denedim ama ellerimi yerden zor kaldırabildim. Aynı etkiyi sağlayacak yapabileceğim başka bir egzersiz var mı?

C: Kendinizi hızla havaya atıp ellerinizi yerden kestiğiniz plyo pushup balistik kuvvet (patlayıcı kuvvet) isteyen sporcular tarafından yaygın olarak yapılmaktadır. Ama sizin de belirttiğin gibi bazıları yerden yeterince hızlı kalkamadığı için bu egzersizi gerektiği gibi yapamaz. Bunun çözümü direnci azaltmaktır ki bunu da ellerinizi bir bench üzerine koyup vücut ağırlığınızı yüzde 40 kadar azaltarak yapabilirsiniz.

Bunun için ellerinizi sabit bir bench’in üzerine omuz genişliğinde açık halde koyun, ayaklarınız arkanızda ve yerde olsun. Kollarınızı bükerek vücudunuzu alçaltın. Göğsünüz bench’e değer değmez tüm gücünüzle vücudunuzu olabildiği kadar yukarı fırlatın. Aşağı inerken tekrar bench’i tutun, momentumun göğsünüzü bench’e kadar getirmesine izin verin, bu noktada esneme refleksinin devreye girdiğini hissedeceksiniz. Bundan istifade ederek hemen sonraki tekrara başlayın.

pushup2