Şampiyonun Antrenman ve Beslenme Düzeni

Evde antrenman yapmak CrossFit kültüründe oldukça yaygındır. Rich Froning de evde antrenman yapanlardan. Tabi bir atlet olarak diğerlerinden ne kadar farklı ise, evde kurduğu spor salonu da o kadar farklı. 2011 yılında kazandığı ilk ödül olan 250.000$ ile eşi bir ev almışlar ve evin yanına 55 metrekarelik bir spor salonu/garaj inşa etmiş. CrossFit’in resmi sponsorlarından Rouge Fitness tarafından tasarlanan salonda adeta yok yok; 6 atlete yetecek kadar barfiks barı, iki adet glute ham developer, iki adet yoke stands, atlas taşı, iki adet concept2 kürek makinesi ve daha sayamayacağımız kadar çok ekipman…

“Beraber çalıştığımız güzel bir arkadaş grubumuz var. Hepsi farklı seviyelerden. Bazıları bir kaç aydır CrossFit yapıyor bazıları ise antrenmanda beni zorlayacak kadar iyi.” diyor Froning. Peki kendimizi davet ettirmemiz zor mu? “Kesinlikle değil, kapım herkese açık” diye ekliyor.

rich-froning-1

Froning sonradan kazandığı ödüller ile de sahibi olduğu CrossFit Mayhem’i farklı bir lokasyona taşıyarak yenilemiş. “150’nin üzerinde üyemiz olduğu için geniş bir alana ihtiyacımız vardı” diyor yeni yerine taşınma sebebini anlatırken. “Şu anda 500 metrekarelik bir alanımız var. Sürekli antrenman yaptığım için salonda istediğim kadar bulunamıyorum ama ben yokken her şeyi yöneten çok iyi koçlarımız var.” Dünyanın en fit adamı unvanı yeni üye çekiyor ama üyelerin devamı için iyi eğitmenin varlığının şart olduğunu düşünüyor. “En büyük vaadimiz içeri gelen herkes ile çok yakından ilgilenen bir ekibimizin olması.”

Dinlenmek ona göre değil
Pek çok atlet, niteliği niceliğin önünde tutar. Çok antrenman yapmaktansa kaliteli antrenman yapmayı tercih eder. Froning’i tercihi ise hem kaliteli hem de çok antrenman yapmaktan yana. Genellikle içerisinde metcon, olimpik lifting ve powerlifting barındıran günde 3 wod yapıyor. En son ne zaman bir günü antrenman yapmadan dinlenerek geçirdiğini hatırlamıyor. Kendisi kadar çok çalışan başka bir atletle karşılamadığını da itiraf ediyor. “Yüksek hacimde çalışmazsam kendimi kötü hissediyorum.” diye itiraf ediyor. “Sorunum, uzun süre bir şey yapmadan duramamam. Bazen kendime ‘bugün bir şey yapmayacağım’ diyorum. Sonra bir bakmışım 4. wod’dayım.”

rich-froning-2

Pek çok atletin, antrenmanlarını ve beslenme planını haftalar öncesinde tasarlayan dünya çapında koçu olur. Froning’in koçu yok. Onun yerine arkadaşları ile antrenman yapıyor ve o gün ne yapacağına içgüdülerinin yardımı ile sabah kalkınca karar veriyor.

“Doğrusu bu mu ben de bilmiyorum.” Diye itiraf ediyor. “Bir kaç sene önce bu yöntemin işe yarayacağını bana söyleseniz ‘saçmalama’ derdim.”

Froning’in standart bir günü, 5 antrenman içeriyor. Onun için fazla antrenman (over training) bir şehir efsanesi.

rich-froning4

Froning diyeti
Froning’in beslenme planı da, antrenmanı gibi, alışılmışın dışında. Antrenmanda kaldırdığı ağırlıklar ne kadar fazla ise, tabağındaki ağrılıklar da o kadar az. “Bir beslenme yok” diyor. “Sadece çok fazla miktarda süt içtiğimi ve fıstık ezmesi yediğimi söyleyebilirim. Bir de protein tozları var tabi… Akşamları istediğim kadar yiyorum. Gündüzleri ise antrenman yaptığım için çok fazla yemiyorum. Benimle gelen herkese de beslenme tavsiyeleri veriyorum ama verdiğim tavsiyelere benim uyduğum pek söylenemez.”

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir