Sporcular İçin Pratik Ve Besleyici Bir Tarif

Forma girmenin %70’inin beslenmeden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden sağlıklı, besleyici ve pratik sporcu yemek tariflerine ihtiyaç duyarız. Sizin için tam bu tanıma uyan, üstelik bütçe dostu olan bir tarif hazırladık, 21 gram protein içeren, fesleğenli makarna.

Beslenme programı içerisinde yer almaya layık bu tarifin en güzel tarafı az malzeme ile hem lezzetli hem de yüksek protein içeren bir yemek çıkması. İster kendinize antrenmandan öncesinde hazırlayacak olun ister sevgilinizi etkilemek için, herkesin memnun kalacağı bir tarif çıkacağına emin olabilirsiniz.

Makarna olarak BigJoy proteinli makarnayı kullandık. Sebebi, yüksek protein ve düşük karbonhidrat içermesi. Biz tarifi tek kişilik olarak hazırladığımız için 60 gram makarna (kuru) kullandık. Bu miktar 21 gram protein içeriyor. Standart makarnalarda bu miktar, 7-8 gram civarındadır. Eğer daha yüksek protein istiyorsanız ya da “doymam” diyorsanız miktarı artırabilirsiniz. Aynı şekilde biz tarifi hazırlarken sadece 20 gram parmesan kullandık. Tadını seviyor, protein oranını artırmak istiyorsanız daha fazla peynir ekleyebilirsiniz.

Malzemeler (tek kişi için)
60 gram BigJoy proteinli makarna
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Fesleğen sos için:
10 yaprak taze fesleğen
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı (15-20 gram) rendelenmiş parmesan
2 adet ceviz içi
1 diş sarımsak

Hazırlanışı:
1.Fesleğen sos için tüm malzemeyi havanda iyice ezin.
2.Makarna suyunu kaynatın. Tuzu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ekleyip makarnayı ekleyin. 12-14 dakika haşladıktan sonra süzün. Makarna yüksek protein içerdiği için, yumuşak olması istiyorsanız süreyi uzatabilirsiniz.
2.Makarnayı hazırladığın fesleğen sos ile harmanla ve servis tabağına alın. İsterseniz çok ince rendelenmiş parmesan serpin.

Besin değeri
Enerji: 377 kcal
Protein: 30.5g
Karbonhidrat: 25.7g
Yağ: 17.2g

sporcu-yemek-tarifi-3

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir