Strongman Atletinin Büyük Değişimi

“Dünyanın En Güçlü Adamı” yarışmasını 2009, 2010, 2012 ve 2014 yıllarında 4 kez kazanan Zydrunas Savickas, nam-ı diğer “Big Z”, son paylaştığı fotoğrafları ile kendini baştan yarattığını gösterdi. 41 yaşındaki atletin bu değişimi son zamanlarda gördüğümüz en “büyük” değişim.

1.91 cm boyunda ve 180 kg civarında olduğu bilinen atlet, yağ oranını düşürmek için nasıl bir beslenme programı izlediğini henüz açıklamadı. Ama paylaştığı fotoğraflara baktığımızda farklı protein kaynaklarını birleştirerek protein açısından zengin, sağlıklı karbonhidratlar ve bolca yeşillikten oluşan bir plan izlediği anlaşılıyor. Daha önce günde yaklaşık 6 kg yemek yediğini açıklayan bir atlet için hiç de fena sayılmaz.

Esas etkileyici olan nokta ise, Big Z’nin bu başarıyı nispeten kısa sürede elde etmesi. Yaklaşık 7 hafta önce Arnold Schwarzenegger ile Asya’da yapılan Arnold Classic yarışmasında verdiği fotoğrafta yağ oranı gözle görülür şekilde fazla. Bir diğer dikkat çekici nokta ise ne kadar iri olduğu. Terminatör bile yanında ufak kalıyor. Zydrunas Savickas cüssesinin hakkını 16 yaşından beri Strongman yarışmalarına katılarak veriyor. Kendisi squat, deadlift ve bench press’te kaldırdığı ağırlıkların toplamı 1000 kg’dan fazla olan ilk Litvanyalı atlet.